Navigace

Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Kalendář

Datum a čas

Dnes je čtvrtek, 22. 2. 2024, 9:39:36

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE:1
DNES:89
TÝDEN:613
CELKEM:223191

Obsah

Drahlínský advent 2022

Typ: náš tip
Advent 2022 V sobotu 26. listopadu jsme v naší obci slavnostně zahájili advent 2022

Advent 2022Advent – období rozjímání, přípravy Vánoc, dobročinnosti, v dnešní době také období nakupování vánočních dárků, období vánočních trhů a výzdoby domovů, ulic i různých prostranství. V naší obci byl letos zahájen advent rozsvícením dvou vánočních stromů a nového osvětlení, umístěného na stojanech veřejného osvětlení kolem hlavní silnice a chodníku od budovy obecního úřadu. Nedílnou součástí adventu je adventní věnec, kdy každá z jeho čtyř svíček se postupně zapaluje na železnou, bronzovou, stříbrnou a zlatou neděli před Štědrým dnem. Pro křesťany svíce symbolizují příchod Ježíše Krista (nesou názvy proroků, betlémská, pastýřská a andělská).

Letošní zahájení adventu bylo již 10. ročníkem a letos poprvé se uskutečnilo na prostranství před obecním úřadem. Tento prostor byl zvolen proto, že z hlediska historického se veškeré důležité dění v obci konalo na veřejném prostranství, kterým je právě náves. Občany byl tento nápad kladně přijat a to už z důvodu většího prostoru i pohodlí pro nákupy na našem vánočním trhu.  Zde jste si mohli nakoupit nádherné adventní věnce, k dostání byla vánoční výzdoba, vánoční cukroví nebo pro štěstí do domu větvičky jmelí. Část výtěžku ze zakoupených předmětů bude předáno mateřské školce na vybavení a nákup věcí potřebných pro nejmenší občánky.

 

BetlémZa lidové ceny jste mohli ochutnat u stánku s občerstvením vánoční cukroví nebo klobásy. Pivo a teplé nápoje, byly podávány občanům zdarma, kdo chtěl, mohl darovat dobrovolný příspěvek. V úvodu podvečera nás na duši pohladil svým krásným projevem starosta obce. Rovněž příjemné bylo i vystoupení dětí z mateřské školky zpěvem písní o Ježíškovi. Následovalo hudební vystoupení skupiny Čenkomor s pásmem vánočních písní a ohnivá show v závěru akce.

Největší překvapení čekalo návštěvníky pod stromy na návsi, kde byl poprvé odhalen Drahlínský betlém s ručně vyřezávanými postavami sv. Josefa, sv. Marie a Ježíška v jesličkách. Zpracoval je pro nás řezbář pan Filip Šíma z obce Kojetín u Petrovic, a bylo co obdivovat. Betlém bude krášlit náves do 6. ledna 2023 a mohou ho shlédnout i lidé, kteří nemohli na zahájení adventu 26. listopadu 2022 přijít. Pan starosta přislíbil, že postaviček a zvířátek bude postupem let přibývat a tato tradice bude tedy žít v Drahlíně dál.

Advent 2022Starosta obce

Přípravy na letošní advent zabraly oproti minulým letům hodně času a práce. Tímto bych chtěl poděkovat všem, kteří se na nich podíleli - pedagogickému personálu naší mateřské školky v čele s paní ředitelkou, hasičům a hasičkám SDH Drahlín, zastupitelům obce a jejich rodinným příslušníkům, také místním občanům a sponzorům. Rovněž díky patří SDH Obecnice, za zapůjčení skládacího přístřešku pro občerstvení. Velké díky patří i našim zaměstnancům, Slávkovi Šrámkovi a zejména Karlu Štefányovi, který na přípravách adventu odvedl obrovský kus práce i ve svém volném čase. Těším se s Vámi na shledanou na další akci, která bude 18.12. 2022 „Zpívání u Betléma“.

 

Fotogalerie


Vytvořeno: 30. 11. 2022
Poslední aktualizace: 30. 11. 2022 16:08
Autor: Správce Webu