Obsah
Putování za sv. Martinem 2023
Putování za sv. Martinem 2023
V Drahlíně ctíme tradice a tak jsme se i letos vydali s lampiony za sv. Martinem na koni. Na začátku jsme slyšeli povídání pana starosty o tradici sv. Matina a o jeho životě. Je patronem všech vojáků, koní, jezdců, hus a vinařů. Narodil se v Maďarsku r. 316 n.l. a zemřel ve Francii r. 397 n.l. Část jeho ostatků máme také v Česku v klenotnici Chrámu sv. Víta na Pražském hradě. Je tam uloženo jeho rameno a jeden zub. Ve světě i u nás se hlavně traduje jeho laskavost, dobročinnost a ochota pomoci potřebným.
Naši předkové byli daleko více spjati s přírodou a tak vypozorovali, že právě na sv. Martina se na většině území vyskytuje první sníh, vznikly tak pranostiky, např.: "Na sv. Martina bývá dobrá peřina" , " Svatý Martin přijíždí na bílém koni", nebo "Přišel k nám bílý kůň, zalehl nám celý dvůr".
Po celém světě je tradice svátku sv. Martina podobná. V Německu se např. peče husa a zapalují se svíčky, děti nosí lampiony a zpívají Martinovu píseň. V Maďarsku se slaví mladým vínem s tradičními pokrmy, což je husa a další mastné výrobky. Ve Francii se také peče husa, ale více se připomíná tradice rozdělit se s tím, kdo to potřebuje.
V Drahlíně jsme nejprve vyslechli povídání pana starosty o tradici sv. Martina a o jeho životě, děti z mateřinky předvedly svůj milý program, čekání na sv. Martina na koni bylo zpříjemněno podáváním svařeného vína se svatomartinskými rohlíčky, pak se zapalovaly lampiony a objevil se mladý Martin na koni, za ním jsme se vydali světýlkovou cestou a putování zakončili u poustevníka, sídlícího v kapličce na návsi. Máme tu chytré děti, skoro všechno o poustevníkovi věděly. Odměnou jim byla čokoládová podkovička.
DCh.
Poslední aktualizace: 11. 11. 2023 12:59